Növénytermesztési Csoport kutatási témái

Fajtaösszehasonlító kísérletek

Az egyre zsugorodó szántóterületeken a termelés színvonalát folyamatosan magas szinten kell tartani. Ehhez kívánnak hozzájárulni az elsősorban a gabonafélék (kiemelten a tavaszi árpa és a búza) termesztéséhez köthető, a főbb termesztési mutatók összehasonlítását célzó kutatások, a különböző fajták termesztéstechnológiai elemeire fókuszáló növényvédelmi, tápanyagellátási és talajművelési kisparcellás kísérletek.

crop.jpg

Fajtafenntartás

A fenntartható fejlődés érdekében a mennyiségi termelés mellett a minőségi fejlődést kell előtérbe helyezni. Ennek értelmében olyan növénykultúrák nagyobb arányú termesztésére van szükség, amelyek biológiai értéke mind a humán felhasználás, mind az állatok takarmányozása során kihasználható. A kutatások fókuszában az ősi gabonafélék (alakor, tönke, tönköly) állnak.

 

Növénykondicionáló készítmények vizsgálata

Az általánosan ismert, konvencionális műtrágyák jelentősen megdrágultak az elmúlt időszakban, ráadásul időszakosan a hozzáférésük is korlátozott. Ilyen körülmények között különösen fontos azon készítmények tulajdonságainak részletes megismerése, melyek kis mennyiségben szükségesek, köszönhetően annak, hogy a növényi fejlődésre, a terméshozamra, a növényi életfolyamatokra és a növények általános állapotára a tápanyagforgalom befolyásolásán keresztül hatnak.

crop2.jpg

Alternatív növények termesztéstechnológiai vizsgálatai

A globális klímaváltozás hatásai Magyarországon is egyre erőteljesebben érződnek, a termesztési határok eltolódnak. Emellett a fogyasztói igények is folyamatosan változnak. Sok egyéb tényező mellett már e két fő ismérv is egyértelműen alátámasztja, hogy az érdeklődő gazdálkodók számára lehetőséget kell teremteni a jelenleg kevésbé ismert és népszerű, de adott szituációban lokálisan jelentős szerepet betölteni képes növények megismerésére. A bükköny fajokkal kisparcellás körülmények között végzett kísérletek a célokat is jól szolgálják.

 

Precíziós növénytermesztés

crop3.png

Meghívó dr. Frank Máté műhelyvitájára 2025. Január 17. 13:00 - 14:00