Növényvédelmi Csoport kutatási témái

ELKH-SZE PhatoPlant-Lab kutatási koncepció

A pályázatban megfogalmazott kutatási célok elérésében partnerként működünk együtt az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének munkatársaival. A teljes munkaidős fiatal kutatókkal, a résztvevő PhD és MSc hallgatókkal elősegítjük a kutatói utánpótlás nevelését.

A kutatás nemzetstratégiai jelentőségű és közvetlen társadalmi hasznosságot eredményező kutatás az élelmiszerbiztonság és minőségbiztosítás, a klímaváltozáshoz adaptált, integrált, környezetkímélő növényvédelmi technológia növényi biotechnológia és molekuláris növényvédelem tekintetében.

Vizsgálni fogunk Magyarországon már azonosított, de jelenleg még nem jellemzett, éppen dominánssá váló és potenciálisan súlyos növényvédelmi problémákat okozó szervezeteket, elsősorban vírusokat, de más növényi kórokozókat is. Vizsgáljuk a termesztett növények környezetében a vad és gyomnövényeket is, mint potenciális rezervoár növényeket. Az új vírusok felfedezéséhez az új generációs szekvenálási technikát (NGS) is alkalmazni fogjuk, amely alkalmas komplex fertőzések azonosítására.

A másik irány a szántóföldeken közvetlenül alkalmazható technológiák fejlesztése. Egy olyan technológiát alkalmazunk, amely gyors, laboratóriumi hátteret nem igénylő és hatékony megoldás. Ez a „loop mediated isothermal amplification”, amelyet különböző kórokozók kimutatásárára fogunk optimalizálni és innovatív módon fejleszteni.

A növény-talaj rendszerben előforduló, vagy mesterségesen kijuttatott mikroszervezeteknek (mikroalgák, cianobaktériumok), továbbá a magasabbrendű növényekből származó természetes kivonatoknak a növények növekedésére és fejlődésére, környezeti hatásokkal (elsősorban különböző kórokozók) szemben gyakorolt hatásának a vizsgálatát szeretnénk megvalósítani.

Kutatócsoport vezető: Prof. Dr. Palkovics László DSc

Tagjai:                          Dr. habil. Molnár Zoltán PhD

                                    Dr. Ágoston János PhD

                                    Dr. Kerekes Gábor PhD

                                    Dr. Kukorelli Gábor PhD

                                    Takács Georgina

Adminisztráció:           Erőss Katalin

prot.jpg

prot2.jpg

A SZE AKMK Növénytudományi Tanszékének Növényvédelmi csoportja és az ELKH-SZE PhatoPlant-Lab Kutatócsoport tudományos együttműködést folytat az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetével növényvirológia kutatásokban és más növénykórtani problémák megoldásában. A növénykórtani kutatások mellett, az idegenhonos és inváziós kártevő fajok, a környezetbarát növényvédelemi módszerek és a pollinátorok kutatásában is új együttműködések indulnak a Növénytudományi tanszék és a Növényvédelmi Intézet között.

 

Pillangósok virágában élő tripszfajok vizsgálata

A begyűjtött lucernavirágokat Berlese-féle futtatóba helyeztük. A kinyert tripszanyagból az imágókat és a második lárvaállapotban lévő lárvákat L2 faj szerint határoztuk. A lucernában domináns fajok: Odontothrips confusus, Thrips tabaci, Frankliniella intonsa.

prot3.png

 

Eltérő peszticid terhelésű almaültetvények ragadozóatka faunája

prot4.png

Különböző védekezési lehetőségek az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) lárvái ellen

prot5.png

Gyomkutatás, integrált gyomszabályozás

Az ürömlevelű parlagfűre és más veszélyes, nehezen irtható gyomokra, az idegenhonos inváziós fajokra vonatkozó elterjedési adatok, ismeretek gyűjtése, feldolgozása, elemzése, szintetizálása, disszemináció, gyomszabályozási technológiák vizsgálata.

 

Macrophomina phaseolina kórokozó megismerése és az ellen történő védekezés lehetséges kidolgozása

prot6.jpg prot7.jpg

Őszi kalászosok, egyéb szántóföldi növények betegségeinek nyomon követése

prot8.jpg prot9.jpg
prot10.jpg prot11.jpg

Környezetbarát növényvédelmi technológiák fejlesztése – hiperparazita szervezetek és egyéb módszerek bevonásával

prot12.jpg prot13.jpg

 

prot14.jpg prot15.jpg prot16.jpg

Alacsonyabb rendű szervezetek által termelt kivonatok szabadföldi vizsgálata állományfertőző gombabetegségekkel szemben

prot17.jpg prot18.jpg

Növényi kivonatok fungisztatikus, fungicid és növényélettani hatásásnak vizsgálata

prot19.jpg prot20.jpg

Légköri nitrogént megkötő alkalmazása szántóföldi növénytermesztésben

prot20.jpg

Növényi kivonatok rovarölő tulajdonságainak vizsgálata, felhasználásuk növényvédelmi technológiába illesztése

prot21.jpg

Növényvédelemben alkalmazott hatóanyagokkal szemben rezisztenciát kialakító gyomnövények vizsgálata laboratóriumi és üvegházi módszerkekkel; alternatív hatóanyagok vizsgálata a rezisztencia tovább fejlődésének megállítására

prot22.jpg

Football Forum Hungary 2024 2024. április 22. 00:00 - 2024. április 24. 23:00
Nordic walking 2024. április 22. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00