Növényvédelmi előrejelzések - 2025. április 26.

Április első felében szünetelt a fertőzés

Az április hónap első fele abszolút száraz és eleinte meglehetősen hűvös volt, egyes napokon fagyott is. Csak 11-étől kezdett jelentősebben emelkedni a hőmérséklet, és 15-én érkezett meg a csapadék. Ez az időjárás nem kedvezett a kalászosok gombakórokozóinak (még a lisztharmatgombának se), így április 14-éig mindenféle fertőzés szünetelt. Közben a növények intenzíven fejlődtek, ezért a fertőzöttségük szintje, ami egyébként sem volt számottevő, tovább mérséklődött. A búzák szinte tünetmentesek, az árpáknak az alsóbb levelein maradtak a foltbetegségek tünetei.

Búzabetegségek: Az őszi búza zászlóslevele megjelent, helyenként már ki is terült. Az állományok alapvetően egészségesek, a vörösrozsda még nem ütötte föl a fejét, vagy legföljebb észlelési szinten fordul elő bennük, a lisztharmat is többnyire csak elvétve mutatkozik. A szeptória nem tudott továbbterjedni, a legalsó leveleken maradt, amelyek lassan elszáradnak. A fahéjbarna (pirenofórás) levélfoltosság tüneteinek megjelenése kalászoláskor várható. Ennek a betegségnek a károsítása az utóbbi években mérséklődött, jelentős kárt csak búza-monokultúrákban okozott. 

A továbbiakban arra lehet számítani, hogy a lisztharmat – lokális megbetegedésektől eltekintve – az idén se lesz jelentős kátételi tényező, mivel az intenzív fertőzésének lehetősége a lombozat teljes kifejlődését követően hamarosan megszűnik. Intenzív lisztharmat-fertőzöttséget a Dél-Dunántúlon csak szórványosan lehet észlelni a Kisalföld egyes területein azonban a betegségnek száron és levélzeten is jól látható tünetei alakultak ki (1. és 2. kép). A szeptóriás levélfoltosság jelentős föllépésétől se kell már tartani, és valószínűleg a sárgarozsdára is ez a sors vár (tünetei a fogékony búzafajtákban és tritikáléban sem észlelhetőek egyelőre). 

 

 

20250426_1_lisztharmat.jpg

1. kép: Lisztharmattal jelentősen fertőzött levél

 

20250426_2_lisztharmat.jpg

2. kép: Jelentős lisztharmat-fertőzöttség, mely a leveleken is terjed

 

20250426_3_vorosrozsda.jpg

3. kép: Az első vörösrozsdatelepek megjelenése (helyszín: Győr)

 

Úgy tűnik, az idén a vörösrozsda vagy a pirenofórás levélfoltosság lehet a legjelentősebb lombkárosító, de nem ez lesz az az év, amikor megdőlnek károsítási rekordjaik. A vörösrozsda első telepei a Kisalföldön éppen most jelentek meg (3. kép), Szekszárd környékén még nem találkoztunk velük. Minél későbbi a tünetmegjelenés, annál kisebb az esélye a súlyosabb fertőzéseknek.

Fontos említést tenni a genetikai és élettani eredetű levélfoltosságokról is (4. kép), amelyek ilyentájt szoktak föllépni az arra hajlamos búzafajtákban (különösen egyes durumbúzafajtákra jellemzőek, de a közönséges búza egyes fajtáiban is előfordulnak). Tüneteik gyakran kísértetiesen hasonlók a gombás eredetű levélfoltosságok szimptómáihoz, s ezzel gyakran megtévesztik a betegségek diagnosztizálásában kevésbé járatos termesztőket. 

 

20250426_4_foltossag.jpg

4. kép. Genetikai eredetű levélfoltosság durumbúza zászlóslevél alatti levelén

 

Árpabetegségek: Az őszi árpa sok helyen már kalászol, vagy közvetlenül a kalászolás előtti stádiumban van. Mivel az utóbbi 2-3 hétben a növények sokat nőttek, és a hálózatos levélfoltosság tünetei nem gyarapodtak, az állományok kevésbé látszanak veszélyeztetettnek, mint korábban.

Védekezés: Április 15-étől több alkalom (15-én, 18-án vagy 19-én, 24-én és 26-án) kínálkozott a rozsdák és a levélfoltosságok esetleges fertőzéséhez. Hogy ezek a fertőzési helyzetek egyáltalán idéztek-e elő tényleges fertőzést, és ha igen, milyen mértékűt, az pillanatnyilag nem látszik, de napokon belül – a betegségek lappangási idejének lejártakor – kiderül. Úgy néz ki, hogy az idén a levélbetegségek oldaláról nem lesz nagy a fertőzési nyomás, a kalászfuzáriózis föllépésének esélyeiről pedig egyelőre korai bármit is mondani.

Mindenesetre az árpák lombvédelmét kalászolásig ajánlatos elvégezni, mert később – a kalász általi takarás miatt – teljes értékű lombvédelmet már nem lehet biztosítani.

A búzákat illetően elsősorban a vörösrozsdára fogékony fajtákat (az összes termesztett fajtának kb. a 10%-a), illetve a lisztharmattal súlyosabban fertőzötteket kell védelemben részesíteni a zászlóslevél kiterülése és a kalászhányás kezdete között. A vörösrozsdára kevésbé fogékony fajták vörösrozsda-mentesítése a kalászfuzáriózis elleni védelemmel (teljes virágzásban) egy menetben is megoldható. Akik a Fusarium-gombák által termelt toxinok minimalizálására törekednek, mindenképpen teljes virágzásban permetezzék meg a kalászokat. A kalászolás végén–virágzás elején végzett kalászfuzáriózis elleni védekezés csak félértékű.

 

Letölthető PDF formátum

Nincs megjelenítendő esemény!