Növényvédelmi előrejelzések - 2025. június 4.

Kórtanilag nem nehéz az idei év a búza-és árpatermesztők számára

A május szárazabb és jóval hűvösebb volt az átlagosnál, júniustól azonban, minden átmenet nélkül beköszöntött a kánikula. Az őszi árpa lassan beérik, a korai búzáknak még kb. 2-3 hete, a késeieknek talán egy hónapja is van a teljes beérésig. Persze, ha még sokáig marad ez a forróság, az a növények élettartamát – különösen a kései fajtájúakét – jelentősen megrövidítheti.

Búzabetegségek: A kori búzafajták a tejesérés elejéhez érkeztek, a késeiek még virágoznak. A lisztharmat itt-ott megjelent a növények zászlóslevelén (1. kép) és kalászain, illetve a kalászok szálkáin, de ennek már nincs különösebb jelentősége. Az ún. foltbetegségek közül a szeptóriás levélfoltosság terjedése megállt, a betegségnek számottevő károsítása csak az extrém módon párás mikroklímájú búzaterületeken (pl. árterek) fordul elő. A pirenofórás (fahéjbarna) levélfoltosság tünetei a váltógazdálkodásos búzaterületeken most kezdenek megszaporodni (2. kép). Jelentős kártétele ennek a betegségnek sem várható.   A rozsdák közül a vörösrozsda előfordulása gyakoribb, a fogékony fajtákban mérsékelt–közepes károsítása lehetséges (3. kép). A hűvös május nem igazán kedvezett neki, a jelenlegi „kánikula” már inkább a kedvére lenne, ha most meg a nedvességben nem szenvedne hiányt. A sárgarozsda a Kisalföld északi részén a fogékony fajtákat jelentősen károsíthatja, a Dunántúl déli részén inkább csak véletlenszerűen találkozhatunk vele (4. kép). Úgy tűnik, a kalászfuzáriózis sem okoz (okozott) jelentős fertőzést, a termény magas mikotoxinszintjétől legföljebb a szélsőségesen párás mikroklímájú búzaterületeken lehet tartani.

20250604_lisztharmat_1.jpg

1. kép. Lisztharmat a búza zászlóslevelén (Szekszárd, 2025. május 28.).

20250604_pirenofora_2.jpg

2. kép. Pirenofórás levélfoltosság konídiumos fertőzésből eredő foltjai a búza alsó leveleinek egyikén (Szekszárd, 2025. május 28.).

20250604_vorosrozsda_3.jpg

3. kép. A vörösrozsdát okozó Puccinia recondita uredotelepei már a búza zászlóslevelén is föllelhetők (Szekszárd, 2025. május 28.).

20250604_sargarozsda_4.jpg

4. kép. Kisebb sárgarozsdagóc fogékony fajtájú őszi búzában (Szekszárd, 2025. május 28.).

 

Árpabetegségek: A végére megérkezett a ramuláriás levélfosság is (5. kép), tünetei a fölső leveleken is igen gyakoriak. Nagyobb termésveszteséget már nem okoz ott sem, ahol látványos a fertőzöttségi szint. A lisztharmat és a hálózatos levélfoltosság terjedése megállt, a törperozsdát okozó Puccinia hordei gomba (6. kép) ellenben még intenzíven fertőz. Egyes állományokban elvétve észlelhetők a kalászfuzáriózis tünetei is (7. kép).

20250604_levelfoltossag_5.jpg

5. kép. Ramuláriás levélfoltosság friss tünetei árpalevélen (Szekszárd, 2025. május 28.).

20250604_rozsda_6.jpg

6. kép. Rozsda és lisztharmat telepei vegyesen az árpa levelén  (Szekszárd, 2025. május 28.)  

 

Védekezés: Árpában már nincs teendő, búzában a toxinmentesítető, kalászfuzáriózis elleni védekezés a kései fajtákban még elvégezhető, bár ennek – az időjárási prognozisokból ítélve – nem valószínű, hogy nagy jelentősége lesz. A vörösrozsdára fogékony fajtákat föltétlenül permetezzük meg ott, ahol a fölső levelek védelme a zászlóslevél kiterülése–kalászhányás kezdete idején elmaradt.

20250604_fuzarium_7.jpg

7. kép. Őszi árpa kalászkájának fuzáriumos fertőzöttsége (Szekszárd, 2025. május 28.).

 

Letölthető PDF formátum

Nincs megjelenítendő esemény!